Home » Dondurmam Gaymak’a Los Angeles’ta Oscar partisi

Dondurmam Gaymak’a Los Angeles’ta Oscar partisi

backpressmedia

Dondurmam Gaymak’a Los Angeles’ta Oscar partisi

Alper NAKRI / LOS ANGELES(DHA)
HURRIYET GAZETESI
January 15/2007

reviewsSinema dünyasinin en prestijli ödülleri Oscar’lar 25 Subat 2007 aksami Hollywood & Highland® ‘Kodak Tiyatrosu’nda düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak.

Sinema dünyasinda Amerikan Film Akademisi’nin 79. Oscar ödüllerinin heyecani yasanirken Oscar’a aday adayi olan Türkiye’den “Dondurmam Gaymak” filmi ocak ayinda açiklanacak olan tam adaylik haberini bekliyor.

Yönetmenligini Yüksel Aksu’nun yaptigi, basrolünde Turan Özdemir’in oynadigi ve Muglali vatandaslarin rol aldigi film ABD sinema çevrelerininde ilgi gördü. Film, 4. Queens Film Festivali’nde “En Iyi Komedi Filmi” ve “En Iyi Yönetmen” ödüllerini kazandi.

Oscar üyelerinin oylamasi amaciyla os Angeles’ta çesitli sinemalarda gösterime sunulan Dondurmam Gaymak filmi için Türkiye’nin Los Angeles Baskonsolosu Engin Ansay’in ve esinin ev sahipligini üstledigi Oscar üyelerine yönelik bir Türk gecesi gerçeklestirildi.

Filmin tanitiminin yapildigi ve Türk misafirperverliginin gösterildigi geceye Oscar üyeleri, filmin yönetmen Yüksel Aksu, basrol oyuncusu Turan Özdemir, yapimci Elif Dagdeviren ile aralarinda oyuncu Meltem Cumbul’un da bulundugu çok sayida davetli katildi.

Türk müzigiyle dans eden gecenin konuklarindan John Savage, bu sene mutlaka Türkiye’yi görecegini ve Türkiye’de bir film projesi ayarlamak istedigini söyledi.

Geceye katilan Oscar üyeleri ve Hollywood film sekterönde çalisanlara Türk yemekleri ikram edildi. Gecede misafirler sahne alan dansözle çostular ve Türk genci Vedat Gürsoylu’nun yaptigi Zeybek gösterisiyle filmin çekildigi yörelere bir yolculuk yaptilar.