Home » Los Angeles’da Onur Gecesi

Los Angeles’da Onur Gecesi

backpressmedia

Burak YARKENT / LOS ANGELES
STAR GAZETESI
January 11/2005

starGerçekten bir ‘Onur Gecesi’ olacagi, Beverly Hills Country Klübü’nün
kapisinda belliydi aslinda. Daha içeriye adim atmadan, içerlerden disarilara, kapilara kadar bizi karsilamaya gelen, buram buram vatan kokan ‘Istiklal Marsi’ karsiliyordu davetlileri. Iste bu karsilama insanin içini sicacik, huzur dolu bir duygu ile dolduruyordu.

Kolay degil böyle bir gecenin yaraticisi olmak. Dile kolay 36 ülkenin baskonsoloslarinin ve 800 davetlinin bulundugu bir geceden söz ediyorum sizlere, arti Los Angeles sehir protokol görevlilerinden. Inanilmasi zor, ama basarmislar iste. Bu büyük onurda da her zamanki gibi, Sayin Baskonsolosumuz Engin Ansay’in imzasi var.

Hersey çok ince düsünülmüs. Ana temanin ’29 Ekim’ ve ‘Cumhuriyet’ olmasi gereken bir gece, Reyyan Somuncuoglu Resim Sergisi ve Ali Acerol’un 2 güzel tablosu ile bezenmis.

Biri Bosnali, digeri Amerikali olan Duo Flut Sanatçilarinin, Balkan ve Türk Ezgilerini yanlarinda getirip, paaaat! diye salonun orta yerine dökmeleri, benim ve diger davetliler için inanilmaz güzel ve hos bir sürpriz oldu.

Sanat ziyafeti bununla bitmedi tabii, bitemezdi de..

Fazla beklemeden Vedat Gürsoylu Karadeniz Halk Oyunlari çikti sahneye. Herkes durdugu yerde, birdenbire kipir kipir oluvermisti. Arkasindan Ermeni Sanatçi Yervant’in keman resitali basladi. Güzel sürprizler bir bir, ardi arkasi kesilmeden devam ediyordu.

Gelelim davetlilere, yani bizlere…

Bizler ünlüsü, ünsüzü, basarili is adamlari, ögrencisi, ögretim üyesi, isvereni ve çalisani ile bu yagmurun altinda kalmis, ne oldugumuzu anlamamis, anlayamamis bir sekilde, bu davetten birseyler kapmak isteyen Cumhuriyet Çocuklariydik.

Hani agzimizdan hiç eksik olmaz ‘Donuma kadar islandim’ lafi. Bazen yagmur yagar, disarida aliverirsin solugu. Yüzüne çarpan yagmur tanecikleri keyif verir. Islanmak, islanmak ve daha çok islanmak istersin… Hasari çocuklar gibi, önce etrafina göz gezdirir, kimsenin seni izlemedigine emin oldugun bir zaman, su birikintisinin tam orta yerine basar, sonra da için için gülümsersin. Kirpiklerinden damlar yagmur tanecikleri, eve gittiginde annen kizacaktir ama umurunda da degildir.

Iste bu müthis ‘Cumhuriyet Gecesinde’ ben, sanat yagmurunun altinda kalmis, yagmura doyamadan, boynu bükük evine dönmek zorunda kalan hasari bir çocuktum.

iyi günler diliyorum…